USG i biopsja tarczycy

USG tarczycy:

Badanie USG tarczycy nie wymaga żadnego, specjalnego przygotowania ze strony chorego. Badanie wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej i trwa kilka do kilkunastu minut. W trakcie badania ocenia się wymiary gruczołu, cechy miąższu tarczycy, w badaniu metodą Power Doppler ocenia się wielkość przepływu krwi oraz dokonuje się oceny ewentualnych zmian ogniskowych w miąższu.

 

Biopsja tarczycy

Jest to badanie polegające na nakłuciu cienką igłą zmian w tarczycy , podejrzanych onkologicznie, w celu pobraniu minimalnej ilości miąższu i przesłaniu materiału do oceny mikroskopowej przez patologa.

Badanie nie wymaga znieczulenia, nakłucie trwa kilka sekund i dolegliwość z nim związana jest porównywalna z pobraniem krwi do badań laboratoryjnych.

Wynik biopsji tarczycy zazwyczaj otrzymujemy po około 2 tygodniach.

Po badaniu informujemy pacjenta telefonicznie o otrzymaniu wyniku i możliwej wizycie w celu ustalenia dalszego sposobu postępowania.

Pacjenci pozostający w leczeniu innego lekarza endokrynologa mogą odebrać kopię wyniku bez konieczności wizyty u lekarza wykonującego biopsję.

Przeciwwskazaniem do wykonania biopsji może być stosowanie niektórych leków obniżających krzepliwość krwi /np. Acenokumarolu/. Pacjenci tacy mogą wymagać specjalnego przygotowania do biopsji.