Rejestracja telefoniczna: +48-600-419-839

Usługi gabinet endokrynologiczny

USG i biopsja tarczycy

USG tarczycy

Badanie USG tarczycy nie wymaga żadnego, specjalnego przygotowania ze strony chorego.
Badanie wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej i trwa kilka do kilkunastu minut.
W trakcie badania ocenia się wymiary gruczołu, cechy miąższu tarczycy, w badaniu metodą Power Doppler ocenia się wielkość przepływu krwi oraz dokonuje się oceny ewentualnych zmian ogniskowych w miąższu.

Biopsja tarczycy

Jest to badanie polegające na nakłuciu cienką igłą zmian w tarczycy , podejrzanych onkologicznie, w celu pobraniu minimalnej ilości miąższu i przesłaniu materiału do oceny mikroskopowej przez patologa.
Badanie nie wymaga znieczulenia, nakłucie trwa kilka sekund i dolegliwość z nim związana jest porównywalna z pobraniem krwi do badań laboratoryjnych.
Wynik biopsji tarczycy zazwyczaj otrzymujemy po około 2 tygodniach.
Po badaniu informujemy pacjenta telefonicznie o otrzymaniu wyniku i możliwej wizycie w celu ustalenia dalszego sposobu postępowania.
Pacjenci pozostający w leczeniu innego lekarza endokrynologa mogą odebrać kopię wyniku bez konieczności wizyty u lekarza wykonującego biopsję.
Przeciwwskazaniem do wykonania biopsji może być stosowanie niektórych leków obniżających krzepliwość krwi /np. Acenokumarolu/. Pacjenci tacy mogą wymagać specjalnego przygotowania do biopsji.